سایت علمی علم جهان برترین و بروزترین اخبار ورزشی، علمی و دانستنی، تمامی خبرها از منابع معتبر جمع آوری شده یا مطلب متعلق به خود وبسایت است
menusearch
gemo1.ir

معرفی /پل خواجو اصفهان | زیباترین پل زاینده رود

جستجو
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ | ۳:۲۵:۵۱
۱۳۹۹/۱/۹ شنبه
(0)
(0)
معرفی /پل خواجو اصفهان | زیباترین پل زاینده رود
معرفی /پل خواجو اصفهان | زیباترین پل زاینده رود

منبع : کارناوال

پل خواجو یکی از دیدنی های اصفهان است که بدون دیدنش، سفر به نصف جهان، یک چیزی کم دارد. شاید شما بارها و بارها عکس های پل خواجو را دیده باشید و به تحسین زیبایی های این پل و ساختار هوشمندانه اش پرداخته باشید اما باید بدانید که اسرار پل خواجو هم از شگفتی های آن محسوب می شوند. رازهای این پل باعث شده تا بسیاری کنجکاو باشند نام سازنده پل خواجو را بدانند و از ساختار آن سر در بیاورند. اگر تا به امروز نگاهی ریزبینانه به این پل نداشته اید، با کارناوال همراه باشید تا آن را از نزدیک بررسی کنیم. 

البته پل خواجو تنها یکی از ده جاذبه ای ست که در شهر اصفهان می توانید از آن دیدن کنید. اگر قصد سفر به شهر نصف جهان را دارید و می خواهید برنامه ریزی کاملی برای این کار انجام دهید، می توانید وارد صفحه راهنمای سفر به اصفهان در کارناوال شوید و اطلاعات مورد نیازتان را از اینجا به دست بیاورید. شما در این صفحه می توانید به فهرست کاملی از جاذبه های مشهور اصفهان دسترسی پیدا کنید، به بررسی گزینه های مختلف اقامتی آن بپردازید و با انواع تورها و گشت های شهری آن َآشنا شوید. 

پل خواجو | Photo by : Sharon Cane

Photo by : Sharon Cane

پل خواجو | Photo by : Unknown

Photo by : Unknown

چرا پل خواجوی اصفهان؟


  • پل خواجو یکی از پل های تاریخی اصفهان است که به عنوان زیباترین پل زاینده رود و اصفهان از آن یاد می شود.
  • قدم زدن بر روی این پل می تواند یکی از لذت بخش ترین لحظات را برای شما خلق کند.
  • اطراف این پل به هنگام غروب و اوایل شب، محلی برای خوشگذرانی مردم به شمار می رود.
  • یکی از زیباترین پل های جهان در عصر خود بوده است.

پل خواجو | Photo by : Reza Moallemi

Reza Moallemi

پل خواجو | Photo by : Samuel Roniger

Samuel Roniger

پل خواجو | Photo by : David Mitchell

David Mitchell

پل خواجو | Photo by : Amir Panahi

Amir Panahi

آشنایی با پل خواجو | گذرگاه زیبای زنده رود

پل خواجو یکی از چندین پل بر روی زاینده رود است که به عنوان زیباترین پل اصفهان شناخته می شود. این پل در شرق سی و سه پل قرار دارد و علاوه بر معماری چشم نواز، نقاشی های زیبایی را نیز به نمایش می گذارد و قسمت میانی آن همچون نگینی می درخشد. این پل، به دستور شاه عباس دوم صفوی و بر روی خرابه های پل حسن بیک بنا از دوره تیموری ساخته شد و به خاطر ویژگی های معماری و استفاده از تزئینات کاشیکاری به عنوان یکی از زیباترین پل های جهان در عصر خود شهرت یافت. 

بد نیست بدانید  این پل هم محلی برای گذر بوده، هم ساختمان موسوم به شاه نشین در میان آن نقش محل اقامت موقت شاه را داشته و هم در مواقع نیاز سد و آببند نیز می شده است.  

به دلیل ارزش این اثر تاریخی، نامش از تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ۱۱۱ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

پل خواجو | Photo by : Mostafa Yekrangi

Photo by : Mostafa Yekrangi

پل خواجو | محلی برای خوشگذرانی

در برخی منابعِ معماری به این نکته اشاره شده که پل خواجو کاربردی مانند پل طبیعت تهران داشته و تنها یک گذرگاه ساده نبوده است. این پل طراحی شده تا مردم در کنار عبور از آن در گوشه هایی توقف کنند و در کنار یکدیگر خوش بگذرانند.

مردم به هنگام غروب و شب به کنار این پل می آیند و لحظاتی خوش را برای خود می آفرینند. قدم زدن بر روی این پل یکی از فعالیت های مورد علاقه گردشگران این شهر به شمار می رود و تماشای جلوه های متفاوت آن برای شان لذت بخش است.

بساط خوشی و شادمانی در کنار خواجو همیشه برپاست؛ از نوازندگانی که هنرشان را به نمایش می گذارند تا بچه هایی که با خنده و شادی، فضایی متفاوت را به وجود می آورند.

گهگاه هم مسئولان برنامه هایی خاص را در این پل به اجرا در می آورند که از میان آنها می توان به نورپردازی سه بعدی در نوروز اشاره کرد.

پل خواجو | Photo by : Mohsen Jalali

Photo by : Mohsen Jalali

پل خواجو | Photo by : Unknown

Photo by : Unknown

خواجو ، تفرجگاهی دیرین

بد نیست بدانید در منابع تاریخی به دفعات، به آذین بندی پل و برگزاری جشن در نزدیکی آن اشاره شده است. به عنوان مثال در کتاب قصص الخاقانى تالیف ولی قلی بیگ شاملو درباره تاریخ مختصر صفویه، نقل شده است:

در سال (۱۰۶۰ ه.ق) که پل ساخته شد و به پل شاهى شهرت يافت بعد از تعطيلات نوروز آن سال برحسب فرمان شاه عباس ثانى، پل را آيين بندى و چراغان کردند و هر يک از غرفه ‏هاى آن را يکى از امراء و بزرگان تزيين نمود و براى جشن مهيا گرديد و شعراى مشهدى قصیده هایی در ۴۵ بيت و نيز صائب تبريزى قصیده هایی در وصف آن چراغانى و جشن سروده‏ اند.

اسرار پل خواجو

از معماری شگفت انگیز و اصول ساخت پل که بگذریم، حقایق جالبی درباره پل خواجو وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. البته این ها تنها بخشی از شگفتی های پل هستند و حقایق شگفت انگیزتر را می توانید در بخش معماری همین مطلب بخوانید.

پل آب دوست: پِی های پل خواجو برای پایداری احتیاج به آب دارند و آب نه تنها باعث فرسایش آن نمی شود بلکه آن را مستحکم نیز می کند.

قبله نما: در گوشه های ضلع شرقی پل خواجو دو شیر سنگی به چشم می خورد که احتمالا نماد سپاهیان بختیاری و محافظ اصفهان در عصر صفویه هستند. نزدیک به مجسمه شیر و در تخت سنگی که در سمت شمال پل قرار دارد، قبله نمایی به شکل آفتاب تعبیه شده است.

شمع خواجو: یکی از جالب ترین رازهای خواجو در شمع های آن نهفته است. اگر کسی در طبقه پایین پل و در منتهی الیه عرشه (لبه) آن بایستد و با زاویه ٣٩ درجه نسبت به افق، نگاهی به ترکیب طاق ها، نشیمن گاه ها و دیواره ها بیندازد، متوجه شمعی خواهد شد که از ترکیب این فضای سهبعدی و از محل برخورد دیوارههای عقبی و جلویی پدیدار می شود. این شمع به صورت کامل است و اشکهایش نیز بر روی آن دیده می شود که خود از فلسفه ای خاص حکایت دارد.

عقاب خواجو: اگر از بالا به پل نگاه کنیم، ساختار آن همچون عقابی است که بال خود را گشوده و در حال پرواز بر روی زاینده رود است. کنگره های طبقات مختلف پل تصویری از پرهای عقاب را تداعی می کنند و برآمدگی های شاه نشین طبقه دوم پل مانند سر عقاب به نظر می رسد.

علامات عجیب و غریب: با کمی توجه به سنگ های طبقه پایینی پل متوجه علامت های عجیبی می شویم که مشخص نیست به دست چه کسی یا کسانی کنده کاری شده است. حرف و حدیث درباره این علائم زیاد است. برخی می پندارند که هر کدام از این علامت ها مخصوص یک سنگتراش عهد صفوی بوده و به این وسیله در پایان کار تعداد سنگ تراشیده شده توسط هر شخص و مزد او تعیین می شده است. برخی دیگر آنها را علایم حروف الفبای یونانی می دانند و معتقدند در عهد صفوی در ساخت پل خواجو از سنگ های ویرانه های کاخ های دوران ساسانی در منطقه جی اصفهان استفاده شده است که برخی از سنگتراشان آنها یونانی بوده اند. به هر حال حقیقت هنوز مشخص نیست و این راز همچنان ذهن بسیاری را به خود مشغول می کند.

سنگ قبرهای مرموز: در حفاری هایی که در سال ٨٨ برای ترمیم و بازسازی پل انجام شد، سنگ قبرهای بسیار نفیس و قدیمی به همراه تعداد زیادی تخته سنگهای حجاری شده با همان علایم عجیب و غریب حجاران کشف شدند که بیشتر آنها در طی همان عملیات از میان رفتند و تعدادی نیز به موزه سنگ تخت فولاد انتقال داده شدند و در آنجا نگهداری می شوند.

پل خواجو | Photo by : Unknown

 

نویسنده : بهاره فلاح نویسنده ارشد کارناوال 

انتشار : 98/04/16

instagram